Ko je dizajner igrica i čime se bavi?

Dizajner igara je stručnjak koji generiše ideje i dizajnira svijet igre. On osmišljava pravila: promišlja zaplet i odlučuje koliko će likova biti, koju će ulogu igrati i pod kojim uslovima će igrač pobediti ili izgubiti.

Profesija dizajnera igrica je povezujuća karika u procesu kreiranja igre. Specijalista radi u suradnji s umjetnicima, dizajnerima i trgovcima . Dizajner igre prenosi svoje ideje timu kroz dizajnerski dokument, u kojem opisuje sve što je vezano za buduću igru, a također sudjeluje u promišljanju načina za monetizaciju projekta.

Šta treba da zna i ume da uradi?

Da biste radili kao dizajner igara, morate znati nekoliko programskih jezika. U zavisnosti od projekta, možda će vam trebati veštine u radu sa PHP-om , Javom ili, na primer, Pythonom .

Specijalista mora biti u stanju da:

  • razviti koncept igre;
  • dizajn mehanike igre i balans igre;
  • kreirati slike likova;
  • koordinira i kontroliše rad svih stručnjaka na projektu.

Dobro će doći i vještina ručnog testiranja i sposobnost pisanja tehničkih tekstova. Ali, suprotno stereotipima, uopće nije potrebno znati programirati i crtati. Na primjer, dizajneru narativnih igara možda neće biti potrebne ove vještine: najvažnije mu je da ima znanje iz područja pisanja scenarija i pripovijedanja , jer on piše radnju igre i piše govor likova

Kako dizajner igre kreira igru

Kreiranje igre može se podijeliti u 4 velike faze:

  1. Predprodukcija Dizajner igre kreira koncept dokument i poslovni plan. Ovi dokumenti opisuju žanr i stil igre, njenu ciljnu publiku i rješavaju financijsko pitanje za realizaciju projekta.
  2. Razvoj koncepta. Specijalista detaljno promišlja zaplet igre, opisuje likove i upoznaje tim s mehanikom igre.
  3. Izrada prototipa. Svrha ovog koraka je stvoriti demo verziju igre, procijeniti njene izglede, njenu dinamiku i uzbuđenje.
  4. Proizvodnja Sam proces kreiranja igre, koji prolazi kroz nekoliko verzija.

Slijedi izlazak igre, a ovdje dizajner igre odlazi na odmor, gledajući kako se interesovanje za proizvod podstiče kroz oglašavanje. Ali dizajn igara se tu ne završava.

Stručnjak za dizajn igara će se vratiti i učinit će sve kako bi osigurao da njegov proizvod ne izgubi popularnost: možda će dizajnirati nove razine, ili će se možda pojaviti novi likovi ili funkcije – sve ovisi o mašti stručnjaka i željama igrača

Koje vrste dizajnera igara postoje?

Najčešće specijalizacije dizajnera igara:

  • sistemski – kreira pravila igre;
  • tehnički – bavi se jednostavnom izradom prototipa i tehničkim detaljima;
  • balansirano – dizajniranje ravnoteže u igricama

Ovo su glavni pravci dizajna igara. Veliki studiji za igre takođe zapošljavaju:

  • mehaničar odgovoran za cjelokupno iskustvo igranja;
  • dizajner igre nivoa koji radi na dizajnu nivoa;
  • dizajner narativne igre, pisanje priče i scenarija igre.

Potražnja za profesijom

O velikoj potražnji za profesijom dizajnera igrica svjedoči i broj slobodnih radnih mjesta na stranicama za traženje posla.