Ko je Kotlin programer i čime se bavi?
Kotlin programer kreira programe za uređaje koji rade na Android operativnom sistemu . Jednostavno rečeno, on pravi aplikacije za pametne telefone i tablete.
Recimo vam detaljnije šta tačno Kotlin programer radi:
- Razvija interfejs, internu strukturu i logiku usluge.
- Programira scenarije za rad aplikacije u glavnom i pozadinskom načinu rada kada stigne poziv, SMS ili push poruka.
- Provodi ručne i automatske testove koda, traži i ispravlja greške.
- Kreira ažuriranja i optimizuje već objavljeni program.
- Piše tehničku dokumentaciju i priručnike.
- Objavljuje online usluge na Google Play.
- Osigurava sigurnost aplikacije i zaštitu ličnih podataka korisnika.
Odgovornosti Kotlin programera zavise od formata u kojem radi. Na primjer, u razvoju tima neke od zadataka rješavaju dizajneri ili testeri .
Malo istorije
Kotlin je 2011. godine kreirala IT kompanija JetBrains iz Sankt Peterburga. U istoriji programiranja već je bilo slučajeva kada su jezici dobili geografska imena – Java i Cejlon. Slična situacija se dogodila i s novim jezikom – programeri iz Sankt Peterburga su ga nazvali Kotlin – kao malo ostrvo u Finskom zaljevu.
Cilj autora bio je stvoriti jezik koji je sažetiji i sigurniji od Jave. Karakteristike Kotlina su praktičnost, sažetost, ekspresivnost, pristupačnost za programere sa bilo kojim iskustvom, te mogućnost pisanja visokokvalitetnog i lako čitljivog koda.
Jezik je u potpunosti kompatibilan sa Javom, zahvaljujući čemu programeri mogu postupno preći na njegovu upotrebu, uključujući uvođenje novih funkcija u Kotlinu u već pokrenut servis bez ponovnog pisanja cijelog koda. Godine 2016. Gradle build sistem, sa kojim su izgrađene sve Android aplikacije, najavio je prelazak na Kotlin, a Google ga je 2019. proglasio prioritetom za razvoj programa na Androidu
Šta specijalista treba da bude u stanju da uradi
Hajde da ukratko navedemo šta Kotlin programer treba da zna i da može da uradi:
- Pisati kod u skladu sa programskim standardima.
- Razviti softver za Android uređaje.
- Radite sa razvojnim okruženjem Android Studio i Android SDK alatima.
- Programirajte razne opcije – autorizacija, rad sa multimedijom, geolokacija, postavljanje push notifikacija itd.
- Testirajte programe, koristite emulatore i simulatore.
- Koristite obrasce dizajna.
- Konfigurirajte višenitno.
- Kreirajte interfejs uzimajući u obzir UX/UI.
- Integrirati serverski dio itd.
Znanje i vještine specijaliste zavise od njegovog nivoa. Hajde da vam kažemo koje faze postoje u Kotlin programiranju:
- Junior je programer početnik koji poznaje osnovnu sintaksu i ima najmanje šest mjeseci iskustva. Može kreirati jednostavne aplikacije ili rješavati uobičajene probleme u razvoju tima. Njegov kodeks mora biti revidiran, pa često junior radi pod nadzorom iskusnijeg kolege.
- Srednji je programer sa najmanje 2-3 godine iskustva, vešt u Kotlin jeziku na naprednom nivou, piše čist, koncizan, razumljiv kod koji ne zahteva reviziju. Poznaje sve faze razvoja i može samostalno dizajnirati front-end i back-end bilo koje Android aplikacije.
- Senior je profesionalac sa više od 5 godina iskustva koji može kreirati pouzdane skalabilne servise, poznaje nekoliko programskih jezika i popularnih okvira, može raditi samostalno i u timu i koristiti Git sistem kontrole verzija. Takav programer može biti vođa tima ili tehnički menadžer
Da li su Kotlin programeri traženi?
Broj gadžeta koji rade na Android OS-u raste svake godine. Prema Google-u, posljednjih godina njihov broj je premašio 3 milijarde. Moderno poslovanje se sve više kreće online; kompanije iz mnogih industrija žele imati vlastite zgodne i pouzdane aplikacije za Android pametne telefone.
Prema statistikama, hiljadu najpopularnijih servisa sa Google Playa sadrži 80% svog koda u Kotlinu. Stoga su programeri Kotlina potrebni u različitim oblastima: online bankarstvo, platforme za zabavu, programi za naručivanje robe ili usluga itd.
Stranica za traženje posla HeadHunter nam je pomogla da procijenimo potražnju za Kotlin programerima. Trenutno je objavio više od 2.750 aktuelnih konkursa, uključujući:
- oko 200 oglasa – za početnike pripravnike i programere sa iskustvom do godinu dana;
- skoro 900 – rad na daljinu;
- približno 330 – sposobnost fleksibilnog rada.
Gdje rade?
Kotlin programiranje je traženo u raznim industrijama, ali najčešće programeri sa poznavanjem Kotlin jezika rade u sljedećim oblastima:
- IT kompanije koje razvijaju softver za korporativne klijente: CRM, analitičke programe, računovodstvo itd.
- Kreiranje aplikacija za korisnike – zabavni servisi, onlajn bioskopi, elektronske biblioteke, uređivači sadržaja, fitnes aplikacije itd.
- Internet prodavnice , marketi , online servisi za naručivanje robe i usluga.
- Banke, platni sistemi, finansijske i osiguravajuće organizacije.
- Državne službe.
Web stranica HeadHunter ima slobodna radna mjesta za juniore, srednje i starije programere na Kotlinu od velikih i poznatih poslodavaca: Mail Group, Sberbank, Tinkoff, Yandex, MTS, itd.
Izgledi za Kotlin programera
Hajde da vam kažemo kakve izglede za karijeru ima početnik Kotlin programer:
- Postepeno se razvijajte u struci, poboljšavajte svoje kvalifikacije. Za 2-3 godine prakse možete dostići srednji nivo, a za 4-5 godina viši specijalistički nivo. Nakon više od 5 godina rada, možete se prijaviti za poziciju Team Lead-a, tehničkog direktora ili šefa razvojnog odjela u velikoj IT kompaniji ili banci.
- Radite za sebe. Možete početi sa slobodnim radom i na kraju okupiti tim od nekoliko programera koji su iskusni u različitim tehnološkim stekovima. Možete pokrenuti vlastiti posao, na primjer, otvoriti IT agenciju koja se bavi razvojem mobilnih uređaja za korporativni sektor.
- Idi u inostranstvo. Kotlin programeri su potrebni u zemljama ZND, Evropi (Nemačka, Velika Britanija) i SAD. Možete odabrati malu stranu organizaciju koja se bavi internet tehnologijama ili predložiti svoju kandidaturu nekoj od velikih međunarodnih korporacija.
Prednosti i mane profesije
Kao i svaka druga profesija, biti Kotlin programer ima svoje prednosti i nedostatke:
pros | Minusi |
Velika potražnja na tržištu rada u Rusiji i inostranstvu. | Monotono, mukotrpan posao koji zahtijeva upornost i pažnju. |
Izgledi za profesiju – potražnja za Android programerima će rasti svake godine. | Visok nivo odgovornosti – greška u kodu prijeti finansijskim gubicima ili curenjem podataka. |
Nizak ulazni prag – jezik se može savladati od nule. | Potreba da stalno usavršavate svoje kvalifikacije, pohađate kurseve ili se bavite samoobrazovanjem. |
Mogućnost visoke zarade – čak i početnik može zaraditi oko 80 hiljada rubalja. Mjesečno. | Poteškoće u usklađivanju tehničkih specifikacija sa klijentima. |
Nekoliko formata rada – možete raditi u kancelariji, na daljinu ili slobodno. | Često postoje poteškoće s objavljivanjem aplikacije na Google Play-u. |
Odlične jezičke mogućnosti – jasan, lak za čitanje, siguran kod, kompatibilan sa Javom, pogodan za front-end i back-end, kao i razvoj na više platformi. | Da biste postali traženi stručnjak, morate znati ne samo Kotlin, već i jezik Java, koji se također koristi u razvoju Androida. |