Ko je pejzažni dizajner

Dizajner pejzaža je stručnjak koji se bavi poboljšanjem otvorenih površina (bašta, vikendica, parkova, područja u blizini stambenih kompleksa, trgovačkih i poslovnih centara, hotela itd.).

Njegov cilj je unaprijediti prostor, unijeti estetiku u okoliš, učiniti prostor ne samo lijepim, već i funkcionalnim i praktičnim, tako da svaki element bude koristan i uklapa se u cjelokupni koncept. Istovremeno, on rješava mnogo različitih problema, na primjer, koje biljke odabrati za uređenje, kako instalirati vodovod ili dizajnirati rasvjetu, gdje postaviti staze itd.

Dizajner krajolika je generalista koji procjenjuje prirodne karakteristike područja (klimu, reljef, područje itd.), namjenu teritorije (park, dvorište, rekreacijski prostor itd.), želje i budžet kupca i kreira dizajn projekat zasnovan na svim ovim faktorima, a zatim ga implementira uz učešće drugih stručnjaka. U nastavku ćemo vam detaljnije reći o odgovornostima predstavnika ove profesije.

Šta on radi

Hajde da ukratko navedemo šta tačno radi pejzažni dizajner:

  • Izrađuje koncept za budući prostor, skice, dizajnerski projekat, 3D vizualizaciju.
  • Zonira lokaciju, odlučuje gdje će se nalaziti zelene površine, rekreacijske površine, sportska ili dječja igrališta, klupe, sjenice, pješčanici, ukrasni elementi itd.
  • Razmišlja kako će se izvesti komunikacije kako bi nesmetano radile zimi i ljeti: kanalizacija, struja, ulična rasvjeta itd.
  • Odabir materijala za gradnju i uređenje. Izrađuje plan uređenja: travnjaci, cvjetne gredice, grmlje, drveće.
  • Izrađuje projektnu i tehničku dokumentaciju: generalni plan, dendroplan, nacrte, šeme komunalne mreže i dr.

Rad pejzažnog dizajnera odvija se u fazama:

  1. Sastaje se sa kupcem, saznaje njegove želje i dogovara se o brifu.
  2. Temeljno proučava zemljište (reljef, tlo, podzemne vode itd.) i vrši mjerenja.
  3. Na osnovu primljenih podataka izrađuje se izgled.
  4. Obračunava troškove radova i troškove građevinskog i završnog materijala, izrađuje predračun.
  5. Odobrava konačnu verziju projekta.
  6. Kontroliše proces, sarađuje sa izvođačima (građevinari, završnici, baštovani itd.) tako da se radovi izvode po dogovorenom planu.
  7. U nekim slučajevima, projektant mora naručiti i građevinski materijal i tražiti ekipu – ovi uslovi se dogovaraju pojedinačno

Šta treba da znate i umete da uradite

Stručnjak za pejzažni dizajn mora razumjeti različita područja.

Hajde da navedemo oblasti sa kojima dizajner radi:

  • Građevinarstvo i inženjering. Da biste odabrali materijale i dizajnirali komunalne mreže (elektriku, rasvjetu, sisteme za oborinske vode, itd.), morate razumjeti fiziku.
  • Biologija i dendrologija. Dizajner ne sadi cvijeće i grmlje sam, ali mora znati koje biljke su pogodne u zavisnosti od područja, klime, kemije tla itd.
  • Arhitektura, dizajn , ergonomski principi stvaraju ne samo lijep, skladan, već i funkcionalan prostor ili ugodno urbano okruženje.
  • Ekonomija – kada kreirate projektni projekat, morate izračunati količinu građevinskog materijala i sastaviti ukupan budžet.

Specijalista također mora koristiti profesionalni softver i biti sposoban crtati u grafičkim uređivačima.

Glavni programi u kojima radi pejzažni dizajner:

  • AutoCAD za projektovanje i izradu nacrta.
  • Realtime Landscaping Architect za kreiranje modela pejzažnog dizajna kao profesionalac.
  • SketchUp za modeliranje bilo kojih objekata.
  • Photoshop za pripremu kolaža ili animacija.

Gdje radi pejzažni dizajner?

Predstavnik ove profesije može odabrati pogodan format rada – u kancelariji ili na daljinu.

Recimo vam detaljnije gdje pejzažni dizajneri najčešće rade:

  • U dizajnerskom studiju ili dizajnerskom birou koji nudi usluge korporativnim klijentima, na primjer, dizajn za lokaciju seoske kuće. U ovom slučaju, stručnjak često radi na nekoliko dizajnerskih projekata paralelno.
  • Razvojna kompanija projektuje dvorišta u stambenim kompleksima ili vikend naselju, susednim prostorima u blizini poslovnih centara ili hotela.
  • U gradskim službama. Projektant se bavi uređenjem javnih površina: parkova, igrališta, aleja, kulturnih i rekreacijskih objekata.
  • U freelancingu nezavisni stručnjak bira svoje klijente i projekte koji ga zanimaju.

Potražnja i izgledi

Kako bismo procijenili potražnju za dizajnerima pejzaža na tržištu rada, pogledali smo oglase na web stranici HeadHunter. U ruskim gradovima postoji preko 100 slobodnih mjesta u ovoj specijalnosti. Najveća potražnja je u Moskvi i regionu, Krasnodaru, Sankt Peterburgu, Kazanju i Rostovu na Donu. Većina poslodavaca traži kandidate sa najmanje 3 godine punog radnog iskustva.

Što se tiče perspektiva u struci, izdvojićemo dva glavna pravca:

  • Možete postepeno poboljšati svoje vještine, na primjer, zaposliti se kao dizajner u arhitektonskom studiju ili građevinskoj kompaniji i za nekoliko godina postići rukovodeću poziciju.
  • Druga opcija za razvoj karijere je sopstveni biznis . Nakon stečenog iskustva radeći kao freelancer ili kao nezavisni stručnjak, možete otvoriti vlastiti dizajnerski biro.

Prednosti i mane profesije

Kao i svaka profesija, biti pejzažni dizajner ima svoje prednosti i nedostatke.

Minusipros
Potražnja za uslugama zavisi od sezone. Zimi su pejzažni dizajneri manje traženi.Zanimljiv rad, prilika za pokazivanje kreativnosti.
Teško je pronaći dobro radno mjesto ili velike klijente bez iskustva i portfelja.Možete odabrati pogodan format rada – puno radno vrijeme ili slobodni.
Za rad u specijalnosti potrebno je specijalizirano obrazovanje.Profesijom se može savladati u bilo kojoj dobi, na primjer, putem online kurseva.
Velika konkurencija među novajlijama i niska zarada u startu.Iskusan dizajner može otvoriti vlastitu agenciju i raditi za sebe.