Ko je VR/AR programer
VR/AR programer je programer koji radi na aplikacijama virtuelne i proširene stvarnosti.
Da to objasnim jednostavnim riječima, zahvaljujući takvom razvoju korisnik može biti potpuno uronjen u stvoreni svijet. Naočale i kaciga koje izrađuje stručnjak su VR tehnologije; imitiraju stvarnost; osim toga, digitalni efekti (AR tehnologija) su dodani stvarnom svijetu.
Odgovornosti profesionalca uključuju kreiranje trodimenzionalnih modela u različitim područjima; stručnjak razvija programe za pametne telefone i tablete.
Šta specijalista treba da bude u stanju da uradi
Sljedeće vještine su važne za ovog specijaliste:
- rad sa igricama;
- poznavanje grafičke optimizacije;
- sposobnost rada sa okvirima;
- osnove programiranja na jezicima kao što su C# , C++ , Swift , Kotlin ;
- Računalna grafika;
- pravila za rad sa Gitom;
- sposobnost rada sa mocap sistemom;
- vještine timskog rada.
VR/AR programiranje je složen proces, tako da programer mora biti sposoban da obavlja više zadataka i stalno poboljšava svoje vještine
Da li su VR/AR programeri traženi?
Upotreba razvoja virtualne stvarnosti sve će više utjecati na naš svakodnevni život i profesionalne aktivnosti. Danas smo još daleko od jeftinih tehnologija koje će nam omogućiti da se potpuno uživimo u digitalno polje.
Međutim, potražnja za ovakvim alatima raste, što znači da će se u budućnosti razvoji koristiti u gotovo svim oblastima. Iz tog razloga potražnja za VR/AR programerima već raste, au budućnosti će se ovaj trend samo intenzivirati.
Gdje rade?
VR/AR programer može raditi u različitim područjima:
- razvoj video igara i mobilnih aplikacija (prilikom kreiranja igara i proizvoda za pametne telefone, stručnjaci komuniciraju s animatorima i 3D umjetnicima);
- oblast marketinga (kreiranje usluga koje privlače pažnju kupaca);
- kreiranje programa obuke (virtuelni stimulatori za studente, istraživače ili pilote);
- oblast medicine (izrada programa za dijagnostiku i aplikacije za obnavljanje zdravlja ljudi);
- industrijski i građevinski projekti (modeliranje objekata u trodimenzionalnom formatu, ovi modeli omogućavaju programeru da provodi virtuelne obilaske sa potencijalnim kupcima nekretnina);
- vojne tehnologije (dizajn sistema snajperskog navođenja, rad na uređajima za noćno osmatranje).
Izgledi za profesiju VR/AR programera
U početku je virtuelna stvarnost razvijena isključivo za vojnu i medicinsku industriju, ali je postepeno ušla u svijet video igrica i mobilnih aplikacija. Neki stručnjaci čak kažu da će kacige za virtuelnu stvarnost pomoći u prenošenju objekata iz stvarnog prostora u VR aplikacije. Štaviše, prema prognozama, s vremenom će se naš svijet pretvoriti u pomiješanu stvarnost.
Za razvoj ove oblasti potrebno je unaprijediti tehnologije usmjerene na taktilne senzacije. Kontroleri koji se koriste u kacigama su već popularni. Oni stvaraju osjećaj taktilne interakcije za korisnike.
Razvoj tehnologije može potrajati mnogo godina, ali većina naučnika se slaže da je razvoj VR/AR profesija budućnosti.