Web programer je stručnjak koji razvija, testira, ispravlja, ažurira, poboljšava web stranice, web servise i multimedijalne aplikacije koristeći programske jezike. Da objasnim jednostavnim riječima, ovo je programer koji kreira web stranice i čini sve kako bi osigurao da rade ispravno.
Glavne odgovornosti web programera:
- Piše kod. Svaki projekat koristi sopstveni programski jezik ( JavaScript , PHP , Python , itd.). Može kreirati web stranicu od nule samostalno ili u timu s dizajnerom i dizajnerom izgleda.
- Radi sa serverskim dijelom: primanje zahtjeva, traženje informacija u bazi podataka, prikupljanje statistike itd. U ovoj fazi njegov zadatak je osigurati da korisnik dobije tačan odgovor na svoj zahtjev ili radnju.
- Testira i vrši ispravke. Provjerava rad web stranice ili web aplikacije, traži greške („greške“) i dodaje nove funkcije.
Profesija ima mnogo prednosti, a mi ćemo opisati glavne:
- Tražena i perspektivna specijalnost. IT sektor se brzo razvija, poslovanje se aktivno kreće online, a potražnja za programerima raste.
- Poslovi web programera se dobro plaćaju. Na početku možete zaraditi 50.000 rubalja mjesečno.
- Postoji mogućnost rada na daljinu. Možete tražiti slobodne klijente ili raditi za kompaniju od kuće.
Kratka istorija profesije web programera
Istorija profesije web programera počela je 1990. godine, kada je britanski izumitelj Tim Berners-Lee upoznao svijet s revolucionarnim World Wide Web projektom, u okviru kojeg je razvio prvu web stranicu. Od tog trenutka, tehnologije su se počele ubrzano razvijati, a nekoliko godina kasnije pojavio se punopravni pretraživač Mosaic, HTML markup jezik, CSS kaskadne tablice stilova i programski jezici JavaScript, C i C++ . Neko vrijeme nije postojala jedinstvena sintaksa, što je uzrokovalo poteškoće u radu programera.
Proboj u ovoj industriji bila je pojava PHP skriptnog jezika. Uz njegovu pomoć, web stranice su se iz statičnog teksta pretvorile u dinamičke slike s dugmadima, formama i animacijama. Prekrasne i jednostavne web stranice počele su dobivati popularnost. Ne samo velike korporacije, već i obični korisnici željeli su imati svoju stranicu na internetu. U proteklih 30 godina IT industrija je postala jedna od vodećih, a web programeri su potrebni u raznim oblastima: od internet marketinga do umjetne inteligencije
Koje vrste web programera postoje?
Postoje 3 oblasti u web razvoju. Specijalnost zavisi od toga sa kojim delom sajta ili aplikacije programer radi: frontend – eksterni interfejs (klijentska strana), backend – interni interfejs (serverska strana), fullstack – rad u kompleksu. U nastavku ćemo vam reći više o svakom od njih.
Frontend
Front-end programer kreira dio web stranice ili web servisa koji je vidljiv korisnicima. Njegove odgovornosti:
- dizajnirati interfejs koristeći HTML i CSS , urediti tekstualni i vizuelni sadržaj u skladu sa izgledom;
- dizajnirati web stranicu tako da se otvara u svim pretraživačima i na različitim uređajima (računari, tableti, pametni telefoni);
- učinite interfejs interaktivnim tako da veze, dugmad, korpa za kupovinu, obrazac za plaćanje ili registraciju rade, slike budu dinamične, itd.;
- konfigurirati slanje i primanje podataka sa servera.
Frontend programer poznaje HTML, CSS, JavaScript, njegove biblioteke i okvire (na primjer, jQuery, Bootstrap, itd.).
Backend
Svi procesi koji se dešavaju na sajtu, ali nisu vidljivi korisniku pripadaju backend razvoju . Backend programer:
- razvija internu logiku i algoritme za rad web stranice ili web servisa;
- konfigurira integraciju s drugim sistemima, na primjer, s pristupom za plaćanje;
- obezbeđuje obradu i prenos podataka itd.
Stručnjak za backend mora poznavati opšte principe objektno orijentisanog programiranja, jedan ili više jezika, njihove biblioteke i okvire: Python, PHP, Java , Django , Laravel , Spring, itd.
Fullstack
Full stack web developer je univerzalni stručnjak koji poznaje principe frontend i backend razvoja i može samostalno kreirati i serverski i klijentski dio web usluge. Full stack web programer ima sve vještine potrebne u različitim fazama kreiranja web stranice:
- kreira adaptivne i cross-browser stranice;
- kreira dinamička korisnička sučelja;
- razvija pozadinu;
- radi sa bazama podataka.
Da biste postali specijalista za više zadataka, morate znati OOP, raspored u HTML-u i CSS-u, tečno govoriti jedan ili više programskih jezika (JavaScript, PHP, Python), biti u stanju koristiti Git sistem kontrole verzija i razumjeti moderan web okviri.
Kvalifikacije web programera
U web razvoju postoje 3 kategorije stručnjaka, ovisno o njihovom znanju, radnom iskustvu i stepenu odgovornosti: junior, srednji, stariji. Recimo vam više o svakom nivou.
Junior
Junior level web developer je programer početnik sa 6-12 mjeseci iskustva koji poznaje OOP, jedan od programskih jezika i 1-2 okvira na osnovnom nivou. Njegove odgovornosti uključuju pisanje jednostavne skripte ili programa, manje modifikacije koda, ispravljanje grešaka i dodavanje elemenata interfejsu.
Početnik radi pod nadzorom iskusnijeg web programera, koji uvijek daje povratnu informaciju u svim fazama.
Srednji
Specijalista srednjeg nivoa ima najmanje 3 godine iskustva u razvoju. Poznaje sintaksu nekoliko programskih jezika, može da radi sa SQL bazama podataka , Git sistemom, bibliotekama i okvirima, kao i šablonima dizajna.
Middle razumije funkcije i strukturu buduće web stranice, piše čist, koncizan kod i može riješiti uobičajene probleme bez pomoći izvana.
Senior
Senior je web developer PRO nivoa sa najmanje 5-7 godina iskustva, koji nije samo tehnički vođa, već i vođa tima .
Poznaje nekoliko programskih jezika, može implementirati arhitekturu projekta od nule i odabrati tehnološki stek u skladu sa tehničkim zahtjevima. zadatak, samostalno rješava probleme bilo koje složenosti, preuzima odgovornost za konačni rezultat.
Šta web programer treba da bude u stanju da uradi
Web razvoj zahtijeva ne samo dobro poznavanje programskih jezika, već i druge vještine, na primjer, sposobnost samostalnog razumijevanja nepoznatih tema i brzog pronalaženja potrebnih informacija.
Postoji uobičajeni stereotip da je teško postati web programer . Ali ako imate takve kvalitete kao što su pažnja, odgovornost, dobro pamćenje, razvijeno apstraktno razmišljanje i sklonost samoobrazovanju, bit će lakše savladati novu profesiju. Štaviše, sada postoji mnogo kurseva programiranja . Recimo vam detaljnije šta web programer treba da bude u stanju da uradi i da zna.
Šta programer treba da zna
Specifični zahtjevi zavise od smjera (front-end, back-end), ali postoje i univerzalne vještine koje bi svaki web programer trebao imati:
- Engleski jezik. Bez toga će vam biti teško naučiti sintaksu bilo kojeg programskog jezika, čitati tuđi kod i pronaći greške. Osim toga, jezik će biti potreban za pronalaženje informacija na forumima na engleskom jeziku ili za diskusiju o njima. ustupanje sa stranim kupcem.
- Razumijevanje osnovne matematike i logike. Backend programer kreira algoritme i arhitekturu za web stranicu ili online uslugu, tako da mora razumjeti barem geometriju i linearnu algebru. Na primjer, ako imate internet prodavnicu, morat ćete sami kreirati formulu za izračun cijena (popusti, promotivni artikli, dostava itd.).
- Poznavanje trendova u web razvoju. Nije dovoljno samo napisati kod, potrebno je znati kakva bi web stranica trebala biti kako bi se svidjela korisnicima, bila dobro indeksirana u pretraživačima i zaštićena od hakerskih napada. Da biste to učinili, morate imati opće razumijevanje srodnih industrija: SEO , UX/UI, QA testiranje , itd.
Tražene kvalitete
Hajde da ukratko navedemo lične kvalitete koje web programer treba da ima:
- Attentiveness.
- Skrupuloznost, odgovornost.
- Analitički um.
- Dobro pamćenje.
- Upornost, sposobnost koncentriranja na zadatak.
Sve ove kvalitete pomoći će ne samo pisati čist, sažet kod, već će i izbjeći greške. Pored toga, programer mora biti u stanju da:
- rad u timu;
- pridržavati se uslova;
- kompetentno komunicirajte s kupcima, pregovarajte o cijeni vaših usluga, branite projekat itd.
Nivo obrazovanja
Web programer je specijalnost koju možete savladati od nule za 1-1,5 godina. Ne postoje strogi zahtjevi za obrazovanje (više, tehničko, itd.). Programer može postati učenik nakon 9. ili 11. razreda, diplomac humanitarnog univerziteta ili predstavnik bilo koje druge profesije.
Dovoljno je pohađati online kurseve o web razvoju na kojima ćete kroz praksu dobiti sva potrebna teorijska znanja i vještine. Nakon 14-16 mjeseci intenzivnog učenja, moći ćete se prijaviti za poziciju junior developera ili raditi kao freelancer.
Zahtjevi poslodavca
Analizirali smo slobodna radna mjesta na stranicama za traženje posla. Većina kompanija ima sledeće uslove za kandidate:
- Iskustvo u izradi web stranica – od 1-3 godine.
- Pouzdano vladanje programskim jezikom Python/Java/PHP, sposobnost korištenja njegovih biblioteka i okvira.
- Poznavanje HTML, CSS, JavaScript, SQL, Git, Linux, popularnog CMS-a, osnovne web analitike.
- Sposobnost čitanja koda drugih ljudi, vještine razvoja tima.
- Tačnost, odgovornost, analitičko razmišljanje.
Da li su web programeri traženi?
Kao što pokazuju istraživanja u oblasti IT-a, tržište rada doživljava nedostatak profesionalnih web programera. Online poslovanje se aktivno razvija, pa su mu potrebni stručnjaci koji mogu kreirati web projekte od nule i podržati njihov rad.
Najtraženiji su generalisti koji poznaju i frontend i backend i imaju najmanje 3 godine iskustva rada u timu. Ali čak ni početnici nemaju problema da pronađu posao. Velike IT kompanije spremne su za zapošljavanje i obuku početnika.
Mjesto rada
Programeri su potrebni u različitim industrijama, početnicima neće biti teško dobiti poziciju koja obećava. Pogledali smo web stranice za zapošljavanje da vidimo koje kompanije traže web programere:
- IT (Kaspersky, Yandex, Mail, itd.).
- Banke (VTB, MKB, OTP, itd.).
- Provajderi (Beeline, MTS, Rostelecom, itd.).
- Marketplaces (Lamoda, Wildberries, Ozon, itd.).
- Razvoj softvera (1C, Bitrix24, SKB Kontur, itd.).
- Web studiji (Lebedev studio).
- Online edukacija (Skyeng, GeekBrains, Novakid, itd.).
- Usluge (Yandex.Taxi, Delivery Club, Sbermarket, itd.).
- Maloprodaja (Pyaterochka, Perekrestok, itd.).
- Vladine agencije.
Web programer je jedna od rijetkih profesija pogodnih za freelancing. Ako želite, možete raditi na daljinu za sebe: sarađivati sa redovnim kupcima, pronaći narudžbe na ruskom i engleskom berzi. Ali vrijedi imati na umu da poslodavci ne isplaćuju samo plaću, već i bonuse, pa programeri sa službenim zaposlenjem obično imaju veća primanja
Izgledi za profesiju
Izgledi za karijeru zavise samo od vaših ambicija. U narednoj deceniji IT oblast će rasti, pa će web razvoj ostati jedna od najperspektivnijih profesija. Možete se razvijati u jednom od sljedećih smjerova:
- Dostignite viši nivo u frontend ili backend razvoju, postanite vodeći web programer u velikoj kompaniji.
- Kreirajte vlastiti posao: okupite tim, otvorite IT ili digitalnu agenciju.
- Savladajte profesiju budućnosti, na primjer, Machine Learning, Data Science, AR/VR. Mašinsko učenje i neuronske mreže su industrije u kojima stručnjaci zarađuju više od običnih programera. Poznavanje web razvoja će biti dobra osnova za dalje proučavanje ML-a.
Profesionalni odmor
Web programeri imaju profesionalni praznik – 13. septembar. Datum je izabran 2009. 13. septembar je 256. dan u godini. Zauzvrat, broj 256 je broj različitih vrijednosti koje se mogu izraziti pomoću osmobitnog bajta.