Ko je fotograf i čime se bavi?
Fotograf je stručnjak koji snima događaje, lica, prirodu ili objekte. Suština njegovog rada ne svodi se samo na snimanje: fotograf se bavi korekcijom i obradom fotografija.
Snima visokokvalitetne fotografije profesionalnom opremom, upoznat je sa dizajnom enterijera , ume da kombinuje boje, zna koji su foto studiji u njegovom gradu i zna da odabere lokaciju za različite prilike.
Kada i kako se pojavila profesija?
Profesija fotografa pojavila se krajem 19. vijeka. U to vrijeme, relativno lagane filmske kamere i brze metode štampanja slika postale su široko rasprostranjene. U novinarstvu su bili traženi stručnjaci , a već 1912. godine u Danskoj je stvorena prva profesionalna organizacija fotoreportera. Fotografije su prikazivale aktuelne teme tog vremena: društvenu nejednakost, siromaštvo i eksploataciju dečijeg rada. Zanimljivo je da ispod fotografija nisu navedena imena autora radova.
Moderno foto novinarstvo duguje svoje postojanje izumu male kamere. Uz njegovu pomoć, fotografi su mogli bolje vidjeti obrise oblika u prostoru. U 20. vijeku uvedena je metoda “instant fotografije” koja nije zahtijevala obradu slike. Potom je profesija postala široko rasprostranjena, a ustanovljene su i razne nagrade za fotografe
Koje su odgovornosti specijaliste?
Klijenti ne znaju uvijek šta žele, pa fotograf mora smisliti ideju za snimanje, odabrati lokacije, pripremiti rekvizite i dati savjet klijentima o predstojećem snimanju. Da bi snimci bili kvalitetni i da vas oprema ne bi iznevjerila, morate je znati postaviti i održavati. Tek nakon toga može se izvršiti snimanje uzimajući u obzir sve karakteristike lokacije. U posljednjoj fazi, fotograf obrađuje nastale slike.
Nabrojimo njegove profesionalne vještine:
- biti u stanju brzo postaviti fotografsku opremu za snimanje;
- imati ideju o žanrovima fotografije;
- razumjeti koje su slike prikladne za različite društvene mreže;
- posjedovati vještine rada u Photoshopu i Lightroomu;
- biti u stanju pronaći pristup svakom klijentu.
Koje vrste fotografa postoje?
Postoji nekoliko pravaca u fotografskoj profesiji. Klasifikacija prema području djelatnosti i žanrovima specijalista:
- Fotoreporteri snimaju slike za periodiku. Često moraju da rade u teškim uslovima: u ratu, u jeku skupova ili na fudbalskoj utakmici sa vatrenim navijačima svojih klubova.
- Fotograf je majstor koji snima inscenirane scene. Takvi kadrovi ne odražavaju stvarnost, ponekad su fantastični i odražavaju dubinu značenja.
- Dokumentarni fotograf se bavi dokumentarnom fotografijom, prikazujući autentične događaje u svojim radovima.
- Industrijski fotograf putuje u pogone, tvornice i kombinate kako bi snimio proizvodni proces.
- Laboratorijski fotograf je zaposlenik koji kamerom snima istraživanja i eksperimente.
- Reklamni fotograf je osoba zahvaljujući kojoj vidimo fotografije na stranicama kataloga i časopisa.
- Svadbeni fotograf je jedna od najvažnijih osoba na proslavi, koja tačno zna šta mlada i mladoženja žele i kako da ostvare svoje ideje.
- Dječji fotograf je stručnjak koji može snimiti visokokvalitetne fotografije dok je u centru dječje zabave. Povjerava mu se i fotografija novorođenčadi.
- Porodični fotograf će smestiti sve brojne članove porodice, a svi će biti uključeni u kadar. Glavni zadatak stručnjaka je prikazati ljubav, nježnost i brigu na fotografiji.
- Stručnjak za predmet stvara šarene slike različitih proizvoda kako bi ih demonstrirao u online trgovinama.
- Životinjski fotograf neće samo snimiti vašeg ljubimca u pokretu ili igri, već će organizirati i fotografiranje na izložbi skupih pasmina, a također će snimiti rijetku životinju u divljini.
- Forenzičar radi na mjestima gdje su se dogodili incidenti. Njegov zadatak je fotografisanje fizičkih dokaza, tragova zločina, tragova i terena.
- Modni fotograf fotografira modele kako bi detaljno prikazao odjeću i dodatke.
- Ulični fotograf stvara ulične fotografije. Posebnost ovakvih snimaka je spontanost, realnost i iskrenost.
- Paparazzi su u potrazi za senzacionalnim fotografijama poznatih ljudi
Mjesto rada
Budite sigurni, kada jednom postanete fotograf, uvijek ćete naći posao – mnogim područjima i organizacijama je potreban ovaj stručnjak.
Sačekat će vas u foto studiju i fotografskom studiju, gdje će vam biti obezbjeđen prostor, rekviziti i oprema. Nećete morati sami da tražite klijente: narudžbine će stizati od menadžera studija.
Ako volite modnu industriju, odaberite agencije za modeliranje. Blisko ćete sarađivati sa modnim dizajnerima i stilistima, a imaćete priliku da prisustvujete revijama modnih trendseterica.
Galerije i muzeji takođe trebaju fotografe. Ovdje će biti ugodno obavljati svoje aktivnosti ako više volite predmetnu fotografiju.
Izdavačke kuće i mediji mjesto su rada aktivnih stručnjaka. Svaki put ćete imati novu lokaciju i nove heroje za fotografisanje.
Ako ne želite da budete vezani za jednog poslodavca, možete raditi za sebe. Moći ćete da birate svoje klijente i fotografišete na osnovu sopstvenih preferencija. Također ćete postaviti svoje cijene za svoje usluge
Da li su fotografi traženi?
Fotograf je tražena profesija, za kojom će potražnja samo rasti. Svima su potrebne visokokvalitetne fotografije: bilo da se radi o međunarodnoj kompaniji sa milionskim prometom ili maloj internet prodavnici koju je otvorila majka na porodiljskom odsustvu.
Fotografi su traženi kako među svjetskim zvijezdama, tako i među običnim porodicama koje žele da pamte najbolje trenutke svog života. Osim toga, bez fotografa, foto dionice, koje pružaju ilustracije mnogim kompanijama i izdavačkim kućama, prestat će postojati.
O potražnji za stručnjacima svjedoči i broj slobodnih radnih mjesta na stranicama za zapošljavanje: trenutno na HeadHunter-u postoji više od 600 ponuda. Najviše fotografa je potrebno u Moskvi, Sankt Peterburgu, Krasnodarskoj teritoriji, Sverdlovskoj i Samarskoj oblasti.
O izgledima za karijeru
Ako ste odlučili da je fotografija profesija vaše budućnosti, sada razmislite o sticanju dodatnih znanja iz oblasti menadžmenta . Ovo će vam pomoći da postanete menadžer studija.
Postigavši maksimalan nivo vještine u fotografiji i upravljanju kadrovima, možete otvoriti vlastiti posao. Da biste to učinili, morate iznajmiti ili kupiti prostor za foto studio. A onda – samo vaša mašta. Od vaših želja i ambicija zavisi da li ćete kreirati ugodne foto lokacije, popularne za porodično fotografisanje, ili ćete organizovati centar za fotografe.
Prednosti i mane profesije
Prije nego što savladate profesiju fotografa , obratite pažnju na njene prednosti i nedostatke:
pros | Minusi |
kreativna profesija | velika konkurencija |
nedostatak rutine | troškovi nabavke opreme |
visoka potražnja | posao zahteva strpljenje |
dobra plata | morate biti u mogućnosti da nađete pristup svakom klijentu |
mogućnost kreiranja vlastitog brenda | sezonski rad |
Nova poznanstva | nestabilan prihod |
sposobnost putovanja | morate potrošiti dosta vremena na promociju vlastitog brenda |