Ko je 3D dizajner i čime se bavi?
3D dizajner je stručnjak za trodimenzionalnu grafiku koji modelira, vizualizira i animira trodimenzionalne realistične objekte različite složenosti. 3D grafika se koristi u industriji, arhitekturi, enterijeru , dizajnu igara i drugim industrijama.
Odnosno, predstavnik ove profesije modelira, na primjer, namještaj, odjeću, dijelove ili likove iz video igrica i, ako je potrebno, čini objekte dinamičnim (dodaje animaciju).
Odgovornosti 3D dizajnera uključuju nekoliko zadataka:
- Usklađivanje tehničkih specifikacija sa klijentom i izrada koncepta.
- Izbor referenci, odnosno osnove (slika, fotografija, video) za budući trodimenzionalni model.
- Razvoj projekata u raznim grafičkim uređivačima – dizajn, rad sa oblikom, svjetlom, bojom, teksturom, detaljima (na primjer, abrazije, sjenke).
- Izvođenje proceduralne animacije – hod, okretanje tijela, emocije itd.
Smjerovi u 3D dizajnu
Profesija 3D dizajnera ima nekoliko smjerova:
- Modelar – stvara trodimenzionalne modele izmišljenih ili stvarnih objekata. Njegov zadatak je stvoriti što realističniji objekt u obliku, boji i teksturi. To mogu biti trodimenzionalne slike dijelova, namještaja, opreme, odjeće, nakita itd.
- Vizualizator – izrađuje projekte na osnovu gotovih skica, crteža ili tehničke dokumentacije. Na osnovu njih se odobravaju interijeri prostorija, planovi pojedinačnih zgrada ili cijelih blokova i krajolika. U ovom slučaju, vizualizator često sarađuje sa arhitektom ili inženjerima. 3D vizualizacija se koristi ne samo u građevinarstvu, već iu dizajnu interijera, razvoju igara i reklamnoj industriji.
- 3D animator – dizajnira i animira trodimenzionalne likove za igre, filmove, crtane filmove: ljude, životinje i izmišljena stvorenja. On stvara dinamične modele, tako da mora što preciznije prenijeti položaj tijela, hod, geste, izraze lica i emocije. Za to je potrebno opće razumijevanje anatomije i glumačkih vještina.
- 3D-generalist (generalist) je generalista koji vlada svim navedenim tehnikama, odnosno izrađuje trodimenzionalne modele, vizualizira projekte i kreira animaciju
Šta specijalista treba da zna
Zahtjevi za specijaliste ovise o odabranom smjeru, na primjer, modelar treba dobro razumjeti boje i teksture, vizualizator treba razumjeti tehničku dokumentaciju, a animator mora poznavati anatomiju pokreta.
Stoga ćemo navesti opća znanja i vještine koje svaki 3D dizajner treba da ima:
- Osnove dizajna , rad sa bojom i svjetlom, teksturiranje.
- Različiti umjetnički stilovi.
- 3D grafika.
- Značajke modeliranja u igrama i filmovima.
- Animacija objekata i likova.
- Rendering.
Specijalista takođe mora biti sposoban da radi u grafičkim uređivačima. Glavni 3D generalistički skup:
- Autodesk Maya i 3ds Max za animaciju, modeliranje i renderiranje.
- Photoshop za retuširanje i korekciju boja.
- ZBrush za 3D skulpture.
- Blender za vajanje, animaciju, simulaciju, renderiranje, naknadnu obradu i uređivanje videa sa zvukom.
- Houdini za stvaranje specijalnih efekata
Mjesto rada
Stručnjaci za 3D dizajn su traženi u različitim industrijama. Nabrojimo glavna područja u kojima rade 3D dizajneri:
- Razvoj video igrica.
- Bioskop i televizija.
- Oglašavanje, internet marketing .
- Kreiranje animacije.
- Industrija.
- Izgradnja i uređenje interijera.
- Vazduhoplovstvo i mašinstvo.
- Virtuelna i proširena stvarnost.
- Modna industrija , proizvodnja nakita.
- Medicina – kreiranje modela za transplantologiju.
3D generalista može odabrati pogodan format rada – biti stalno zaposlen u kompaniji u nekoj od navedenih industrija, raditi na daljinu na stalnoj osnovi ili biti slobodnjak
Potražnja i izgledi za karijeru
Profesionalac za 3D grafiku može početi kao pripravnik u studiju za igre ili dizajn, televiziji, filmskoj industriji ili bilo kojoj drugoj kompaniji koja se bavi 3D dizajnom.
Dalji put karijere će biti sljedeći: mlađi dizajner (modeler/animator/vizualizator), srednji, viši, voditelj, šef odjeljenja.
Drugi pravac u karijeri 3D generaliste je njegov vlastiti studio, na primjer, za arhitektonsku 3D vizualizaciju ili grafiku i VFX, studio za animaciju ili digitalnu agenciju
3D dizajner je tražena i perspektivna profesija, jer pruža mogućnost rada u različitim industrijama: od TV-a do medicine.
Na web stranici HeadHunter ima gotovo 750 slobodnih mjesta, više od 400 je za stručnjake s iskustvom od 1 do 3 godine, oko 100 za početnike, 175 za rad na daljinu. Većina poslodavaca su kompanije iz IT sektora, medija, marketinga i građevinarstva. Moskva, Sankt Peterburg, Novosibirsk, Krasnodar i Kazanj prednjače po broju oglasa.
Prednosti i mane profesije
Kao i druge profesije, i biti 3D dizajner ima svoje prednosti i nedostatke. Sastavili smo uporednu tabelu:
pros | Minusi |
Zanimljiv, kreativan, obećavajući pravac | Zahtijeva specijalizirano obrazovanje, teško je sami savladati specijalnost |
Potražnja na tržištu rada | Morate platiti pristup plaćenim programima za kreiranje 3D grafike |
Posao možete pronaći u kompaniji, na daljinu, freelance ili u inostranstvu | Morate da provedete dosta vremena sedeći za kompjuterom |
Mogućnost visoke zarade čak i na početku karijere | Ponekad se javljaju poteškoće u komunikaciji sa klijentima – u vezi sa tehničkim specifikacijama ili izmenama |
Postoje izgledi za razvoj karijere u Rusiji i inostranstvu | Potrebno je stalno učiti i savladavati nove tehnike |