Šta je motion design

Motion design je animirana grafika, video u kojem slike i tekst oživljavaju. Pokretni objekti stvaraju priču koja privlači pažnju publike. Danas je teško iznenaditi javnost jednostavnim slikama, ali animirana grafika svojim mogućnostima osvaja i stoga postaje sve popularniji trend.

Motion design ne radi se o jednostavnim animiranim slikama, već o složenim konceptima, sistematizaciji ideja i apstrakcija ugrađenih u kratki video. Ovdje se ne otkriva potpuna radnja, kao, na primjer, u crtanom filmu. Glavne karakteristike su kratkoća, jasnoća i vremensko ograničenje.

Gdje se koristi?

Motion design se koristi gdje god je sadržaj potreban. Na primjer, u filmovima grafika oživljava u špici, a u muzičkoj industriji ne možete bez nje pri stvaranju muzičkih spotova. Na televiziji se dizajn animacije koristi za dizajniranje screensaver-a.

Često su grafike, muzika i tekst najavljeni na početku programa koji se povezuju sa cijelim projektom u cjelini i postaju njegov simbol na duže vrijeme.

Osim u televizijskoj, muzičkoj i filmskoj industriji, motion dizajn se koristi u sljedećim područjima:

  • Marketing. Koristeći dizajn animacije, kreiraju se reklamni materijali iizrađuju dizajni za web stranice.
  • Internet publikacije. Kratki video snimci o problematičnim pitanjima diverzificiraju sadržaj i otkrivaju dubinu problema.
  • Posao. Ovdje su traženi video snimci za prezentacije proizvoda ili informacije za partnere.
  • Obrazovanje. Animirana grafika se može koristiti za objašnjenje složenih naučnih koncepata ili procesa na jednostavan i zanimljiv način.

Postoje različite oblasti dizajna pokreta. Najjednostavnije su animacije ravnih figura i linija, složenije su stop motion (kada se animira serija fotografija) ili animacija kadar po kadar (svaki kadar se prvo nacrta, a zatim se sve sjedini u jedan video)

Šta trebate znati da postanete dizajner pokreta

Da biste postali dizajner pokreta, morate naučiti koncepte kao što su kompozicija, grafika i teorija boja. Ove tri komponente su osnova grafičkog dizajna. Također morate razumjeti umjetnost režije , jer ćete u svom radu smišljati zaplete koristeći dramske tehnike.

Specijalista poznaje sve faze kreiranja dizajna i razumije koji stručnjaci trebaju biti uključeni u svakoj fazi – na primjer, fotograf , programer ili tvorac zvuka .

Svaki dizajner pokreta ne može bez posebnih programa. Morate znati i biti u mogućnosti da radite u sljedećem:

  • za obradu crteža, slika i fotografija – Photoshop , Illustrator , Adobe Flash;
  • za rad sa videom – After Effects , Premier Pro, Nuke;
  • za kreiranje animacije – 3ds Max, LightWave 3D, Blender.

Kako naučiti motion dizajn od nule

Motion dizajn možete naučiti od nule – gledajte video tutorijale na YouTube-u , čitajte blogove poznatih dizajnera iz oblasti motiona i postavljajte pitanja na tematskim forumima.

Da biste sami naučili osnove, preporučuje se da pročitate sljedeće knjige:

  • F. Khitruk “Profesija animator”;
  • Stephen Pentak “Osnove dizajna”;
  • P. Ward, “Kompozicija kadrova u filmu i televiziji”;
  • Richard Williams “Animator. Komplet za preživljavanje. Tajne i metode stvaranja animacije, 3D grafike i kompjuterskih igrica”;
  • G. Whitaker, D. Halas, “Timing in Animation”;
  • Johannes Itten, “Umjetnost boje”;
  • Ollie Johnston, Frank Thomas, Disney Animation: The Illusion of Life.

Glavna, a možda i jedina prednost takve obuke je nedostatak finansijskih ulaganja. Istovremeno, nećete imati mentora koji će vam pomoći s greškama, a u početku ćete morati primati jednostavne slobodne narudžbe – obično poslodavci traže portfolio ili dokument o obuci.

Brži, efikasniji i praktičniji način za početak učenja motion dizajna je da se upišete na online kurseve. Profesiju možete naučiti na daljinu; video lekcije su dostupne putem vašeg ličnog naloga u bilo koje vrijeme. Predavanja provode stručnjaci praktičari, neće biti samo teorije, već i prakse, koja će postati osnova za portfolio

Prednosti i mane profesije

Profesija Motion Designer ima svoje prednosti i nedostatke. Radi praktičnosti, sakupili smo ih u tabeli:

prosMinusi
visoke zaradetreba stalno učiti i razvijati se
mogućnost rada na daljinupotreba za navigacijom srodnim područjima
niska konkurencijastalni rad za kompjuterom

Profesija je pogodna za kreativne osobe sa umjetničkim sposobnostima i razvijenim estetskim ukusom. Trebat će vam i analitički um, jer ćete analizirati ciljnu publiku i odrediti koji video će zainteresirati gledaoce.

Motion dizajn nije za konzervativce: stručnjak mora uvijek biti zainteresiran za nove proizvode, biti u trendu i poznavati nove tehnologije za kreiranje videa.

I na kraju, komunikacijske vještine su ono što će vam pomoći da postanete profesionalac u ovoj stvari. Morat ćete pronaći kompromise s kupcima i jasno prenijeti ideje svim članovima tima koji su uključeni u kreiranje projekta (umjetnici, programeri, itd.).

Savjeti za početnike

Prikupili smo 5 preporuka stručnjaka za početnike motion dizajnera:

  1. Započnite savladavanje profesije kreiranjem statičnih objekata u dvodimenzionalnoj slici. Eksperimentišite sa tipografijom , kompozicijom, bojama i upoznajte se sa kompjuterskim programima za obradu slika.
  2. Kada savladate statiku, prijeđite na animaciju. Pogledajte video zapise o obuci, pročitajte stručnu literaturu, preuzmite specijalizirane programe za kreiranje animiranih grafika i počnite istraživati ​​njihove mogućnosti.
  3. Ne pokušavajte odmah napraviti nešto originalno i složeno: mali projekt, čak i kopija postojećeg proizvoda, prikladan je za vaše prvo iskustvo.
  4. Kada možete ponoviti jednostavne projekte, prijeđite na složenije radove. Počnite da tražite kupce, ali zapamtite: svoje prve kupce tražite ne da biste zaradili više novca, već da biste postali bolji.
  5. Konstantno usavršavajte svoje vještine u području dizajna pokreta. Ova industrija se brzo mijenja, a ono što je bilo u trendu prije nekoliko mjeseci danas može izgledati staromodno. Pogodnije je naučiti nove stvari putem online kurseva – bez ometanja posla.