Ko je web analitičar i čime se bavi?
Web analitičar je stručnjak koji prikuplja i analizira informacije o korisnicima interneta. Jednostavnim riječima, on koristi posebne usluge kako bi saznao: kako posjetitelji dolaze do stranice, koje radnje izvode, koliko vremena provode na stranici itd.
Web analitičar je potreban za promociju poslovanja na Internetu – da privuče samo potencijalne kupce i pravilno rasporedi budžet za oglašavanje. Njegov cilj je povećati promet i konverzije.
Predstavnik ove profesije ispituje statističke podatke kako bi odgovorio na pitanja:
- koliko efikasno funkcionira web stranica ili mobilna aplikacija;
- da li su troškovi kontekstualnog , medijskog, ciljanog i drugog oglašavanja opravdani?
- koji Internet kanali pomažu u povećanju broja aplikacija, prodaje, profita, a koje je bolje napustiti.
Koje su njegove odgovornosti?
Glavni zadaci web analitičara su prikupljanje podataka, dešifriranje rezultata i izrada preporuka.
Njegove odgovornosti uključuju:
- Proučavanje ciljne publike, tržišta, konkurenata i postojećih klijenata.
- Postavljanje Yandex i Google brojača za web analitiku.
- Praćenje ponašanja posjetitelja web stranice koristeći posebne usluge.
- Upload informacija iz reklamnih, analitičkih i CRM sistema.
- Procjena ključnih metrika: klikovi, impresije, posjete, konverzije, itd.
- Analiza plaćenih i besplatnih izvora prometa: kontekstualno oglašavanje, društvene mreže, targetiranje, pretraživači, referentni linkovi itd.
- Izrada izvještaja, vizualizacija podataka u vizualne grafikone i kontrolne table.
- Rješavanje kolektivnih problema, na primjer, sa internet marketerom , kontekstologom, SEO stručnjakom , menadžerom sadržaja . Na osnovu statističkih podataka, veb analitičar donosi zaključke o radu sajta i efikasnosti kanala oglašavanja, a zatim zajedno sa kolegama menja ili prilagođava digitalnu strategiju
Sa kojim alatima radi?
Web analitičar treba da poznaje osnove internet marketinga, ciljanja, kontekstualnog oglašavanja, SEO-a, kao i da ima opšte razumevanje HTML-a, CSS- a i JavaScript-a . Osim toga, mora biti u stanju koristiti online usluge za analizu prometa.
Nabrojimo glavne alate za web analitiku:
- Yandex.Metrica i Google Analytics brojači, kao i OpenStat i Adobe Analytics za proučavanje statistike.
- SimilarWeb za analizu konkurencije (ciljne publike, prometa, itd.).
- Webvisor i Tag Manager da vidite koje radnje poduzimaju posjetitelji na web lokaciji.
- Praćenje poziva za praćenje dolaznih telefonskih poziva.
- Excel ili Google Sheets za pripremu izvještaja.
- Tableau ili Power BI za vizualizaciju podataka.
- Brand Analytics za traženje spominjanja kompanije na Internetu.
- Google Optimizer za A/B testiranje
Koje vrste web analitike postoje?
Postoje 3 nivoa profesionalne kompetencije u web analitici.
Junior
Specijalista početnik sa najmanje šest mjeseci iskustva koji zna kako raditi sa Yandex.Metrica i Google Analytics, poznaje standardne mogućnosti ovih servisa, razumije glavne indikatore i može izračunati konverziju, ROI, CTR i CPC. On razumije kako doći do statističkih podataka sa stranice i može izvući zaključke o djelotvornosti kanala oglašavanja.
Srednji
Iskusni analitičar koji ne samo da zna da koristi onlajn usluge, već poznaje i ekonomiju jedinice, može izračunati dobit ili gubitak po klijentu za različite izvore saobraćaja. On provodi A/B testiranje i dodjeljuje zadatke programeru ili SEO stručnjaku.
Senior
Profesionalac sa naprednim veštinama koji koristi programske jezike Python , R, SQL za analitiku , zna da radi u sistemima za vizuelizaciju podataka Tableau ili Power BI, zna da primenjuje statistiku i teoriju verovatnoće u svom radu.
Potražnja i izgledi za karijeru
Web analitičar je traženi stručnjak koji može pomoći svakoj kompaniji da efikasno promovira svoje poslovanje na Internetu. Stoga će potražnja za profesionalcima u ovoj industriji svake godine samo rasti.
Na primjer, web stranica Head Hunter ima skoro 300 slobodnih radnih mjesta za web analitičare, većinom od poslodavaca iz Moskve, Sankt Peterburga, Jekaterinburga, Kazana, Novosibirska, Čeljabinska i Krasnodara. Većina organizacija traži kandidate sa 1-3 godine iskustva.
Što se tiče perspektiva, analitičar početnik može postepeno napredovati na ljestvici karijere od pozicije juniora do starijeg ili šefa odjela. Iskusan stručnjak sa menadžerskim vještinama može otvoriti vlastitu marketinšku ili digitalnu agenciju. Druge mogućnosti razvoja karijere su traženje slobodnih radnih mjesta u vašoj specijalnosti u inostranstvu ili prelazak u srodnu industriju (na primjer, poslovna analitika ).
Prednosti i mane profesije
U tabeli smo sakupili glavne prednosti i nedostatke rada kao web analitičar.
Minusi | pros |
Velika konkurencija među analitičarima početnicima | Traženi i prestižni specijalitet |
Zahtijeva specijalizirano obrazovanje, teško je samostalno savladati profesiju | Možete postati web analitičar u bilo kojoj dobi, na primjer, pohađanjem online kursa |
U početku je teško naći stalne klijente bez portfelja | Možete odabrati bilo koji format rada: u kancelariji, na daljinu, slobodni |
Posao može biti monoton i mukotrpan, jer uključuje analizu podataka | Mogućnost visoke zarade, posebno ako imate iskustva i uspješne slučajeve |
Velika odgovornost, jer greške u proračunima utiču na finansije kompanije | Freelancer može tražiti kupce u Rusiji i inostranstvu |
Morate biti u mogućnosti da radite sa velikim brojem online usluga | Postoje izgledi za razvoj karijere |